Vejeteryanlarda Depresyon

vejeteryanlarda-depresyon

Vejeteryanlarda depresyon sebepleri hepimizde olduğu gibi, benzer nedenler olabilir. Fakat vejeteryanlara özgü, sıkça görülen depresyonun nedeni basit bir B vitamini eksikliği de olabilir.

Bazıları için hala tartışmaya açık olabilir; ancak bilinenin aksine, insanlar doğal vejeteryanlar değildir. Bizler hepçiliz, dişlerimiz bunu onaylıyor. Tıpkı yırtıcılarda olduğu gibi kesici dişlerimiz ve aynı otçullar gibi öğütücü azı dişlerimiz var. Ayrıca, insanlar sadece kırmızı etlerde bulunan B12 vitaminine ihtiyaç duyuyor. B12 vitamini eksikliği, diğer sağlık sorunlarının yanı sıra ciddi depresyona da neden olabilir.

Siyanokobalamin (B12) eksikliği olduğu zaman, piridoksin (B6) eksikliği de olacaktır. Vegan veya vejeteryansanız, diyetinizi yapay olarak bu 2 vitaminle takviye etmeniz çok önemlidir. B6 alın veya çoklu B-Kompleks vitamini önerilir. Ancak bir adım daha ileri gitmelisiniz. Doktorunuza B12’nizi kontrol ettirin ve eksik olarak tespit edilirse, takviye etmenin tek etkili yolunun düzenli deri altı B12 enjeksiyonları almak (veya kırmızı et yemek) olduğunu unutmayın.

B6 Eksikliğinin Diğer Göstergeleri Aşağıdaki Gibidir:

  • Cilt hassasiyeti
  • Yüksek tansiyon
  • Anemi
  • Uyku problemi

B12 Eksikliğinin Diğer Göstergeleri Aşağıdaki Gibidir:

  • Bellek sorunları
  • Bilişsel karışıklık
  • Anemi
  • Felç (aşırı durumlarda)
  • Saç kaybı
  • Stres

Aslında fibromiyalji tanısı konan birçok insanın daha sonra B vitaminlerinde eksik olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle, depresyondan muzdarip herkes için mümkün olduğunca proaktif olmak ve B12 seviyelerinin test edilmesinde ısrar etmek özellikle önemlidir.

Vejeteryanlarda Depresyon Tedavisi

B12 enjeksiyon tedivisiyle depresyon oranının azaltılması ve fiziksel enerji seviyesi artırılsa da bazı hastalarda aynı etki görülmeyebilir. Bu durum; kronik olarak depresyonu olan ya da depresyonunun altında başka bir sorunun yattığı kişilerde görülebilir.

B vitaminleri, tüketilmesi en güvenli vitaminler arasındadır. Fazla tüketilen B vitaminleri bağırsak, safra ve idrar yolları ile vücuttan atılır. Ancak olabildiğince doktorunuzun önerdiği doz ve kullanım süresine sadık kalınız.

Vejeteryanların özellikle B vitamini seviyelerini düzenli olarak kontrol ettirmesi önerilmektedir. Belki de depresyonun sebebi bu kadar basit olabilir.

Kaynak

Kategori
Vejeteryanlarda Depresyon
Başlık
Vejeteryanlarda Depresyon
Açıklama
Vejeteryanlarda Depresyon, Hepimizde Olduğu Gibi, Benzer Nedenler Olabilir. Fakat Vejeteryanlardaki Depresyonun Nedeni B Vitamini Eksikliği De Olabilir.
Yazar
Yayıncı Adı
Sağlık Magazin
Yayıncı Logosu

Aktüel Sağlık

Leave a Comment