Soğuk Algınlığı Belirtileri

Soğuk Algınlığı Belirtileri

Soğuk Algınlığı Belirtileri

Yaygın soğuk algınlığı, dünya genelinde insanların maruz kaldığı en yaygın bulaşıcı hastalık türüdür ve ortalama bir yetişkin yılda 2-3 soğuk algınlığına yakalanır. Başlangıçta soğuk havada (“soğuk” adının geldiği yerde) çok fazla zaman geçirmekten kaynaklanan bir hastalık olduğu düşünülen soğuk algınlığı; aslında enfekte olmuş kişilerle temas yoluyla bulaşan bir grup virüs (esas olarak rinovirüsler) tarafından üretilen viral enfeksiyonlardır. Soğuk algınlığı belirtileri ile hastalığı etkili bir şekilde tespit edebilirsiniz.

Soğuk Algınlığı Belirtileri Nelerdir?

Soğuk algınlığı belirtileri, onlara neden olan farklı virüsler kadar değişken olsa da (200’ün üzerinde!), Neredeyse her zaman ortaya çıkacak birkaç tutarlı ipucu vardır:

  • Burun akması
  • Burun tıkanıklığı
  • Boğaz ağrısı
  • Öksürük

Soğuk algınlığında da yaygın olan ancak daha az görülen diğer semptomlar şunlardır:

  • Yorgunluk
  • Kas ve eklemlerde ağrı
  • Baş ağrısı
  • İştah kaybı

Soğuk Algınlığı ile Grip Arasındaki Farklar

Bu belirtilerin çoğu; başta grip olmak üzere diğer hastalıkların yaygın belirtileridir. Bununla birlikte, soğuk algınlığı sıklıkla semptomların başlangıcı şeklinde ve şiddetinde gripten ayırt edilebilir. Örneğin, öksürük ve yüksek ateş, soğuk algınlığının nispeten yaygın belirtileri olsa da, yetişkinlerde birlikte bulunduğunda bu semptomlar grip için oldukça belirleyicidir. Ek olarak; soğuk algınlığı belirtileri genellikle titreme, baş ağrısı ve hapşırma hissi ile başlar, bunu birkaç gün içinde burun sonrası damla, tıkanıklık, baş ağrısı ve düşük dereceli ateş takip eder. Semptomlar genellikle başlangıçtan 2-4 gün içinde zirve yapar ve 7-10 gün içinde düzelme eğilimindedir.

Soğuk Algınlığı Türleri

Soğuk algınlığı sıklıkla baş ve solunum yolunun diğer bölgelerine genişler. Soğuk algınlığı türleri, meydana geldikleri yere göre kategorize edilir:

Soğuk Algınlığı

Burun akıntısı, tıkanıklık, burun sonrası damla, öksürük, hapşırma, boğaz ağrısı, yorgunluk ve düşük dereceli ateş ile karakterize en yaygın soğuk algınlığı türü.

Göğüs Soğukluğu

Göğüs soğukluğu, soğuk algınlığı semptomlarının üst solunum yollarına genişlemesine işaret eder. Bu kötüleşen ve kalıcı öksürük; larenjit, farenjit, ateş ile karakterizedir ve hatta bronşite (alt solunum yolu enfeksiyonu) kadar uzanabilir. Göğüs soğukluğu enfeksiyondan 25 gün sonraya kadar sürebilir.

Sinüs Enfeksiyonu

Sinüs enfeksiyonu veya sinüzit; viral enfeksiyonun paranazal sinüslere yerleştiği ve soğuk geçtikten sonra devam ettiği zamandır. Sinüs enfeksiyonları, ağız, burun, yanaklar ve gözlerin ve kaşların arkasında ağrı ve iltihaplanma ile karakterizedir. Buna kalıcı tıkanıklık ve burun sonrası damla, boğaz ağrısı ve orta ateş eşlik edebilir.

Soğuk algınlığı genellikle ev istirahati ile kendi kendine tedavi edilebilir. Çoğu ev içi çözümler, soğuk algınlığının ortak semptomlarını hafifletmek için tedaviler içerir. Tedaviler arasında buhar banyoları, sıcak çaylar ve diğer içecekler ile bol miktarda dinlenme ve sıvı bulunur. Bununla birlikte, önleme her zaman en iyi tedavidir. Hasta bireylerle temastan kaçının ve masa üstü ve kapı tokmağı gibi sık dokunan yüzeyleri her zaman temiz tutun ve dezenfekte edin. Soğuk algınlığınız olduğunu düşünüyorsanız, başkalarını düşünün ve bulaşıcı dönemde dışarı çıkmaktan kaçının.

Kaynak

Aktüel Sağlık

Leave a Comment