Sağlıklı Hamilelik İçin 5 Faktör

Bir bebek sahibi olmaya karar verdiyseniz, en önemli şey sağlıklı hamilelik sürecidir. Uygun bakım alan ve doğru kararları alan kadınların sağlıklı bebekleri olma olasılığı yüksektir.

Sağlıklı Hamilelik İçin Doğum Öncesi Bakım

Hamile olduğunuzu fark ederseniz, doğum öncesi bakım almaya başlamak için mümkün olan en kısa zamanda bir doktora görünün (hamilelik sırasında bakım). Tıbbi bakım almaya ne kadar erken başlarsanız, hem sizin hem de bebeğinizin gelecekte sağlıklı olma şansı o kadar artar.

İlk konsültasyon sırasında doktor, son adet döneminizin tarihi gibi birçok soru soracaktır. Bu şekilde, ne kadar süre hamile kaldığınızı ve bebeğinizi hangi tarihte beklemeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Hamilelik üç aşama veya çeyreklere ayrılır. İlk çeyrek; gebe kalındığı tahmin edilen günden 13. haftanın sonuna kadar devam eder. İkincisi 14-26 hafta arasındadır. Üçüncüsü, 27. haftadan hamileliğin sonuna kadardır.

Doktor pelvik muayene yapacaktır. Doktor ayrıca, ergenlerde giderek yaygınlaşan bir HIV testi de dahil olmak üzere, cinsel yolla bulaşan hastalıkları kontrol etmek için kan testleri, idrar testleri ve testler isteyecektir. (Bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar yenidoğanlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğinden, bebeği korumak için uygun tedaviyi almak önemlidir.)

Doktor hamilelik sırasında yaşanması muhtemel fiziksel ve duygusal değişikliklerin neler olduğunu açıklayacaktır. Ayrıca hamilelik sırasında olası sorunların (komplikasyonların) semptomlarını tanımayı da öğrenebilirsiniz. Bu önemlidir. Çünkü gebelerin anemi veya hipertansiyon gibi bazı komplikasyonları geçme riski daha yüksektir ve beklenen tarihten (erken doğum) önce doğuma sebep olabilir.

Doktorunuz folik asit, kalsiyum ve demir içeren doğum öncesi vitaminleri almaya başlamanızı isteyecektir. Doktorunuz vitamin reçete edebilir veya reçetesiz satın alabileceğiniz bir marka önerebilir. Bu mineraller ve vitaminler bebeğin ve annenin sağlığını sağlamaya yardımcı olur ve sağlıklı hamilelik sürecine destek olur.

İdeal olarak, gebeliğin ilk 28 haftası boyunca ayda bir kez doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Daha sonra 36 haftaya kadar 2 haftada bir ve doğumdan sonra haftada bir ziyaret etmelisiniz. Hamilelik sırasında dikkatli bir şekilde izlenmesi gereken diyabet ve benzeri bir hastalığınız varsa, doktorunuzun sizi daha sık görmek istemesi muhtemeldir.

Konsültasyon sırasında doktorunuz, bebeğinizin büyümesini kaydetmek için karnınızı ölçmenin yanı sıra kilonuzu, tansiyonunuzu ve idrarınızı izleyecektir. Bebeğin kalp atışı özel bir cihazla duyulmaya başlandığında, doktor her ziyaretinizde size dinletecektir. Bebeğinizin mükemmel durumda olduğundan emin olmak için doktorunuz hamilelik sırasında ultrason gibi diğer testleri de uygulayacaktır.

Doktorunuzun rolü, sağlıklı hamilelik sürecinin keyfini çıkarmanıza ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmanıza yardımcı olmaktır. Bu yüzden bilmeniz gereken hiçbir şeyi sormaktan korkmayın.

Doktorunuz utanç verici olsa bile soru sorduğunda daima dürüst olun. Doktorunuzun ele almanızı istediği sorunların çoğu bebeğinizin sağlığını etkileyebilir. Doktorunuzu sadece bir kaynak değil, aynı zamanda size neler olduğu hakkında konuşmak için güvenebileceğiniz bir arkadaş olarak düşünün.

Hamilelikte Vücut Değişiklikleri

Hamilelik birçok fiziksel değişiklik yaratır. İşte en yaygın olanlardan bazıları:

Göğüs Büyümesi

Meme büyüklüğündeki artış gebeliğin ilk belirtilerinden biridir ve göğüsler hamilelik boyunca büyümeye devam edebilir. Hamilelik sırasında çeşitli sütyen boyutlarını kullanmak mümkündür.

Cilt Değişiklikleri

Hamileyken insanların cildinizin “parlak” göründüğüne dair yorumlarında şaşırmayın: hamilelik artmış kan hacmi üretir, bu da yanaklarınızı normalden biraz daha pembe hale getirebilir. Ek olarak, hormonal değişiklikler yağ bezlerinin salgılanmasını arttırır. Böylece cildiniz daha parlak görünebilir. Aynı nedenden dolayı, sivilce hamilelik sırasında da yaygın görülür.

Deride üretilen hamilelik hormonlarının sebebiyle ortaya çıkan, melazma denilen sarımsı veya kahverengimsi lekeler ve göbekte linea nigra olarak bilinen koyu bir şerit oluşabilir.

Ayrıca, hamilelikten önce sahip olduğunuz benler veya çiller boyut olarak artabilir veya koyulaşabilir. Meme ucunun etrafındaki alan koyulaşır. Karında, göğüslerde veya uyluklarda çatlaklar da görülebilir (pembe veya mor ince çizgiler).

Genellikle bu cilt değişiklikleri doğumdan sonra kaybolacaktır.

Hamilelik Psikolojisi

Hamilelik sırasında ruh hali değişimleri yaşamak çok yaygındır. Bazı kadınlar hamilelik sırasında veya doğumdan sonra depresyondan muzdarip olabilir. Üzüntü, uyku düzenindeki değişiklikler, kendinize zarar verme arzusu veya yaşam hakkında olumsuz duygular gibi depresyon belirtileriniz varsa, tedavinize başlama konusunda doktorunuza danışın.

Hamilelik Rahatsızlıkları

Hamilelik bazı hoş olmayan yan etkilere neden olabilir. Bu tür bozukluklar arasında aşağıdakiler bulunur:

 • Mide bulantısı ve kusma (özellikle hamileliğin ilk aylarında),
 • Bacak şişmesi,
 • Bacaklarda ve vajinal açıklığın çevresindeki alanda varisli damarlar,
 • Hemoroid,
 • Mide ekşimesi ve kabızlık,
 • Sırt ağrısı,
 • Yorgunluk
 • Uyku problemleri

Bu yan etkilerden bir veya daha fazlasından muzdaripseniz, yalnız olmadığınızı unutmayın. Bu yaygın sorunların nasıl ele alınacağı konusunda doktorunuza danışın.

Sağlıklı Hamilelik İçin Uzak Durulması Gerekenler

Hamilelik sırasında sigara içiyorsanız, alkol alıyorsanız veya uyuşturucu kullanıyorsanız, hem siz hem de bebeğiniz ciddi problemler için risk altındasınız.

Alkol

Alkollü içecekler içiyorsanız, gelişen fetüse zarar verebilir ve bebek doğum kusurları ve zihinsel sorunlar konusunda risk altındadır.

Sigara İçmek

Hamilelik sırasında sigara içmek şu risklerden bazılarını taşır: ölü bir fetüsün doğumu, düşük doğum ağırlığı, erken doğum ve ani bebek ölümü.

Uyuşturucu

Hamilelik sırasında kokain veya esrar gibi yasa dışı ilaçlar, erken doğum ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. Ek olarak, bebekler belirli uyuşturuculara bağımlılıkla doğabilir.

Sigarayı bırakmak, alkol veya uyuşturucudan uzak durmakta zorluk çekiyorsanız, doktorunuzdan size yardım etmesini isteyin. Hamilelik sırasında herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuza danışın. Buna tezgahta satılan ilaçlar, hazırlanan bitkisel takviyeler ve vitaminler dahildir.

Korunmasız Cinsel İlişki

Hamilelik sırasında seks hakkında doktorunuzla konuşun. Doktorunuz hamilelik sırasında seks yapmanıza izin veriyorsa, cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanmamak için prezervatif kullanmalısınız. Bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar yenidoğanda körlük, zatürre veya menenjite neden olabileceğinden, kendinizi korumanız ve bebeği korumanız önemlidir.

Sağlıklı Hamilelik Koşulları

Besleme

Birçok kadın, vücudun görünümü ve hamilelik sırasında kilo alma korkusuyla ilgilenir. Ancak bu, kalori kesmenin veya diyet yapmanın zamanı değil çünkü iki kişinin birden beslenmesi söz konusudur.

Hem sizin hem de bebeğinizin bebeğin düzgün büyümesi için belirli besinlere ihtiyacı vardır. Çeşitli sağlıklı yiyecekler yerseniz, yeterince su içerseniz; abur cubur ve yüksek yağlı besinleri azaltırsanız, hem size hem de bebeğinize yardımcı olur ve sağlıkla büyürsünüz.

Doktorlar genellikle bebeğe yeterli beslenme büyümesi sağlamak için diyete günde yaklaşık 300 kalori eklemeyi önerir. Hamile kalmadan önce sahip olduğunuz ağırlığa göre, hamilelik sırasında, çoğunlukla son 6 ayda 11 ila 15 kilo alabilirsiniz. Özel durumunuza bağlı olarak doktorunuz size bunu bildirecektir.

Günde 25 ila 30 gram daha fazla lif tüketmeye ve yeterince su içmeye dikkat ederek kabızlık gibi yaygın sorunları önleyebilirsiniz. Meyve ve sebzeler, tam tahıllı ekmekler, tahıllar veya tam buğdaylı kekler iyi lif kaynaklarıdır.

Hamilelik sırasında aşağıdakiler gibi bazı yiyecek ve içeceklerden kaçınmanız gerekir:

 • Kılıç balığı, konserve ton balığı ve yüksek miktarda cıva içeren diğer balık türleri (doktorunuz hangi balığı yiyeceğinize karar vermenize yardımcı olabilir),
 • Çiğ yumurta içeren yiyecekler,
 • Çiğ veya az pişmiş et ve balık,
 • Sosis veya söğüş gibi işlenmiş etler,
 • Pastörize edilmemiş yumuşak peynirler
 • Pastörize edilmemiş süt, meyve suyu veya elma şarabı.

Yapay tatlandırıcılar ve kafein tüketiminin sınırlanması da önerilmektedir.

Egzersiz Yapmak

Hamilelik sırasında egzersiz yapmak, hamilelikle herhangi bir komplikasyonunuz olmadığında ve uygun aktiviteleri seçtiğinizde sağlığınız için iyidir. Doktorlar genellikle yürüyüş, yüzme ve yoga gibi düşük etkili aktiviteler önerir. Genel olarak, temas sporlarından ve daha yüksek yaralanma riski oluşturan yüksek etkili aerobik faaliyetlerden kaçınmalısınız. Hamilelik sırasında kadınlar için ağır kaldırma içeren bir iş yapılması da önerilmez. Siz ve bebeğiniz için ne tür egzersizlerin güvenli olduğu hakkında sorularınız varsa doktorunuzla konuşun.

Uyku

Hamilelik sırasında bol miktarda dinlenmek önemlidir. Hamileliğin ilk aylarında yan yatarak uyku alışkanlığı edinmeye çalışın. Hamilelik ilerledikçe, yan yatıp, dizlerinizi bükerek uyursanız rahatça uyuyabilirsiniz. Bebeğin kilosu, ayak ve bacaklardan kanı kalbe geri taşıyan damar üzerinde herhangi bir baskı olmayacağı için kalbin işleyişini kolaylaştıracaktır.

Hamilelik boyunca, özellikle sonlara doğru, tuvalete gitmek için gece sık sık uyanmanız olasıdır. Hamilelik sırasında bol miktarda su içmek önemli olsa da, yatma saatinizden uzak zamanlarda bu tüketimi gerçekleştirmeye özen gösterin. Yatmadan önce tuvalete gidin. Hamilelik ilerledikçe, yatakta rahat bir pozisyon bulmak zor olabilir. Daha rahat hissetmek için midenin, sırtın veya bacakların etrafına ve altına yastık yerleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Stres uykuyu da etkileyebilir. Belki de bebeğin sağlığı, doğum veya anneliğiniz konusunda endişelisiniz. Tüm bu duygular normaldir, ancak uykusuzluk üretebilir. Hamilelik sırasında uyumakta zorluk çekiyorsanız doktorunuzla konuşun.

Duygusal Sağlık

Hamile kadınların korku, öfke, suçluluk, karışıklık ve üzüntü gibi çeşitli duygular yaşaması yaygındır.

Gebelerin duyguları genellikle bebeğin babası, ailesi ve arkadaşları tarafından ne kadar destek aldığına bağlıdır. Sizi destekleyebilecek, size rehberlik edebilecek ve duygularınızı paylaşmanıza ve çözmenize yardımcı olabilecek insanlarla konuşmak önemlidir.

Kaynak

Aktüel Sağlık

Leave a Comment