Koronavirüs Özel – Pandemi Planı

Yıllar boyunca birçok salgında olduğu gibi, bir pandemi planı oluşturulması gereklidir. En yıkıcı salgınlardan birisi 1918’de meydana gelmişti. Dünyada 40 milyon kişinin hayatını kaybettiği tahmin edilen sarsıcı bir salgın. Tahmini olarak ölü sayısının Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden kişilerden fazla olduğu düşünülmektedir. 

Koronavirüs salgınıyla ilgili endişe artıyor. Dünyanın farklı yerlerinde insanlar maske takıyor, okullar kapanıyor ve seyahat kısıtlamaları uygulanıyor. Gerçekten endişelenecek bir şey var mı veya insanlar gereksiz yere mi panikliyor? Sağlık uzmanları, dünya çapında bir pandemi planı için geciktiğimizi söylüyorlar. 

Pandemi Nedir?

Wikipedia’ya göre: Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kaynağından alınan bilgiye göre; bir pandeminin üç koşulu yerine getirildiği zaman başlayabileceğini belirtiyor.

 1. Bir popülasyonda yeni bir hastalığın ortaya çıkması.
 2. Salgına neden olan etkenler insanları enfekte ederek ciddi hastalıklara neden olur.
 3. Etkenler insanlar arasında kolay ve sürdürülebilir bir şekilde yayılır.

Pandemi Planı Nedir?

Pandemi planlanınız nasıl olmalıdır? Kendinizi ve ailenizi koronavirüsün potansiyel tehdidinden korumak için alabileceğiniz önlemler nelerdir?

 • Hükümet ve sağlık kuruluşları tarafından çıkarılan yeni kamu güvenliği duyurularına uyun
 • Kalabalık yerlerde bulunmamaya çalışın.
 • Seyahat kısıtlamalarına uyun.

Aşağıdakileri şikayetleriniz bulunuyorsa:

  • Ağrılar ve genel halsizlik
  • Hapşırma
  • Öksürme
  • Yüksek ateş

Kesinlikle bir sağlık kuruluşuna ulaşın. Sağlık profesyonelleri sizi değerlendirecektir ve koronavirüs testi için uygun olup olmadığınıza karar verecektir.

Panik yapmamanızı; el yıkama, öksürme ve hapşırma durumlarına titizlikle yaklaşın. 

Bizi sosyal medya kanallarımızdan takip etmeyi unutmayın!

Kategori
Koronavirüs Özel - Pandemi Planı
Başlık
Koronavirüs Özel - Pandemi Planı
Açıklama
Yıllar boyunca birçok salgında olduğu gibi, bir pandemi planı oluşturulması gereklidir. En yıkıcı salgınlardan birisi 1918'de meydana gelmişti. Dünyada 40 milyon kişinin hayatını kaybettiği tahmin edilen sarsıcı bir salgın. Tahmini olarak ölü sayısının Dünya Savaşı'nda hayatını kaybeden kişilerden fazla olduğu düşünülmektedir. 
Yazar
Yayıncı Adı
Sağlık Magazin
Yayıncı Logosu

Aktüel Sağlık

Leave a Comment