Keten Tohumu

Keten tohumu basit bir tohumdur ama pek çok faydası bulunmaktadır. Diyabet doğal tedavisi için veya kan şekeri seviyelerini doğal yöntemlerle yönetmek isteyenler için keten tohumu ve diyabet arasında inanılmaz bir bağlantının olduğunu söyleyebiliriz.

Keten Tohumu Faydaları

Keten tohumundan üretilen yağ binlerce yıldır tıbbi tedavilerde kullanılmaktadır. Yaklaşık bin yıl önce insanlar sağlık ve sıhhat için keten tohumu yemeye başladılar. Keten tohumunun faydalı olduğu sağlık sorunları aşağıdaki gibidir:

Kanser

Keten tohumu, diğer bitkilere kıyasla en fazla lignan içeren türdür. Tohum içerisindeki lignaların miktarı, en yakın rakibinden (susam tohumu) yaklaşık 7 kat daha fazladır.

Liganlar, vücuttaki serbest radikallerin zararlı etkilerini önlemek için çok önemli olan çok güçlü antioksidanlar içerir. Serbest radikaller, kendilerini stabilize etmek veya “iyileştirmek” için, sağlıklı hücrelerden parçacıkları “çalmak” için kararsız oksijen molekülleridir. Ancak bu sadece daha fazla serbest radikal oluşturur. Serbest radikallerin vücut üzerindeki etkilerinin, kanser dahil çeşitli kronik hastalıklar ve durumlar geliştirme riskini arttırdığı düşünülmektedir.

Liganlar özellikle meme kanseri riskini azaltmak için faydalıdır. Kadınlık hormonu olan östrojen, kanserin büyümesini engelleyebilir.

Araştırmalar; lignan tüketen kadınların, meme kanseri geliştirme risklerini, lignan tüketmeyen kadınlara göre yaklaşık yüzde 62 oranında azalttığını göstermiştir.

Tohumun kanserle mücadeleki diğer özellikleri; içerdiği liflerin yanı sıra, omega-3 yağ asitleri de dahil olmak üzere çoklu doymamış yağlardan kaynaklanır. Liganlara ek olarak bu bileşikler, sağlığı ve sıhhati arttırmaya yardımcı olur ve kanser dahil çeşitli hastalıkların gelişme riskini azaltır. Tohumun anti-enflamatuar özellikleri, kansere ve diğer birçok kronik hastalığa karşı korumaya yardımcı olur.

Kalp Krizi

Liganlar sadece antioksidan yararlar sağlamakla kalmaz, alfa-linolenik asit (ALA) içermektedir. Zengin omega-3 yağ asidi sayesinde ölümcül bir kalp krizi geçirme riski azaltılmaktadır.

Kolesterol

Keten tohumu ayrıca, tehlikeli ve kalp hastalığına yol açabilen düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol seviyelerini düşürebilir. Tohum, vücut için faydalı olan bir tür çözünür lif bakımından zengindir.

Böbrek Hastalığı

Araştırmalar, tohum içinde bulunan lignans ve omega-3 yağ asitlerinin, otoimmün bir hastalık olan lupusun neden olduğu böbreklere verilen zararı tersine çevirebildiğini göstermiştir.

Sıcak Basması

Tohum içinde bulunan lignanslar veya fitoöstrojenler, sıcak basması gibi menopozun çeşitli semptomlarıyla uğraşan kadınlar için faydalı olabilir. Menopozdan geçen kadınların östrojen seviyeleri genellikle azalmaya başlar ve hormon tedavisine girmek yerine fitoöstrojenler, vücut tarafından üretilmeyen bu östrojenin yerini almak için kullanılabilecekleri doğal bir alternatiftir.

Keten Tohumu

Keten Tohumu ve Diyabet

Keten Tohumundaki Çözünür Lif Bolluğu

Keten tohumu ve diyabet arasındaki bağlantı; tohum içinde yüksek miktarlarda bulunan çözünür lif olan müsilaj ile ilgilidir. Bu çözünür lif, çeşitli çalışmalarla, sadece diyabeti yönetmek için değil, aynı zamanda diyabet doğal tedavisi için önemli olan kan şekeri düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir.

Diyabet; vücut insülin hormonundan herhangi bir veya yeterli miktarda üretmediğinde veya üretilen insülin verimsiz ve / veya etkisiz hale geldiğinde (insülin direnci) kanda glikoz veya şeker birikmesine neden olur. İnsülinin bu glikozu kandan çıkarması ve günlük aktiviteler için yakıt veya enerji kullanımı için vücuttaki çeşitli hücrelere aktarması beklenir.

İnsülin görevlerini yerine getiremediğinde, kandaki bu glikoz birikimi diyabet geliştirme veya diyabetle ilgili komplikasyonlara (kalp ve böbrek hastalığı, uzuv amputasyonları, diyabetik koma, vb.) sebep olabilir.

Diyabetin doğal olarak yönetilmesinin bir yönü, kanda biriken glikoz miktarını kontrol etmeye yardımcı olmak için özelleştirilmiş bir diyabetik diyet uygulamaktır.

Keten tohumunun diyabet doğal tedavisi için neden bu kadar önemli olduğunu tahmin etmek zor değil. Tohum içindeki çözünür lif, sindirimi yavaşlatmaya yardımcı olur. Bu da kan şekeri artışlarının önlenmesine yardımcı olur. Tohumdaki lif, diyabetin doğal tedavisi için keten tohumunun önemini gösterir.

Tip 2 diyabet hastası olma riskine sahipseniz, bu gelişimi önlemenin önemli yollarından birisi, çözünür lif alınımı arttırmanızdır.

Keten Tohumu ve Kilo Verme

Keten tohumu ve diyabet arasındaki başka bir bağlantı kilo kaybıdır. Diyabetli birçok insan, özellikle tip 2 diyabetliler aşırı kiloludur. Kilonuzu kontrol altına almak, doğal diyabet tedavisi için önemlidir ve bu, tohumun yardımcı olabileceği başka bir alandır.

Çözünür liflere ek olarak, tohum ayrıca çözünmez lif (kaba yem) içerir. Her iki lif türü de kilo vermek için önemlidir. Çünkü daha dolgun hissetmenizi ve açlık hissini daha uzun süre uzak tutmanıza yardımcı olur. Bu da, daha az yemenize ve kilo verme hedeflerinize yardımcı olur. Kilo vermeye çalışan aşırı kilolu diyabetliler, her zaman lif alımını arttırmalıdır ve tohum bu konuda yardımcı olabilir.

Tip 2 diyabetli birçok insanın da yüksek tansiyon, yüksek kolesterol seviyeleri, kalp hastalığı vb. ile başa çıktığını ve tohumun bu çeşitli sağlık sorunlarına da yardımcı olabileceğini hatırlamak önemlidir.

Keten Tohumu Hakkında

Keten Tohumu Yağı Kullanımı

Keten tohumu yağı tohumlardan üretilir. Çoğu kişi tohum yerine yağı kullanmayı tercih eder. Ancak önemli liflerin çoğu tohumda yer almaktadır. Öte yandan; lignan, protein ve minerallerin çoğu da yağda değil tohumda bulunmaktadır. Diyabet doğal tedavisi için lifin önemli bir unsur olduğu düşünüldüğünde yağ yerine doğrudan tohumu kullanmanız önerilmektedir.

Ayrıca keten tohumu yağının kolayca bozulmaması için, kullanıma başladıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır.

Keten Tohumunun İşlenmesi

Keten tohumu, genellikle benzer besinsel değere sahip olan kahverengi keten ve altın keten (sarı keten olarak da bilinir) olmak üzere iki çeşitte mevcuttur.

Bazı insanlar salatalara veya taze pişmiş ekmeğe tohum serpmeyi severken, vücut bütün tohumları işleyemez. Sindirilmeden vücuttan atılacaklardır. Bu durumda; çözünür lif de dahil olmak üzere tohumun tüm avantajlarından yararlanamayacağınız anlamına gelir.

Tohum işlenmelidir. Ancak öğütülmüş keten tohumu çok çabuk sertleşir. Bu yüzden buzdolabında saklayın. Marketlerde öğütülmüş tohum kolayca bulabilirsiniz. Ancak taze öğütülmüş keten tohumu kadar taze değildir. Bu yüzden tohumunuzu öğütmek için ucuz bir baharat veya kahve değirmeni almayı düşünün.

Öğütülmüş tohumun buzdolabında ortalama 30 günlük saklama ömrü bulunmaktadır. Bütün keten tohumu buzdolabında saklanırsa saklama süresi 2 yıla yakın sürebilir.

Keten Tohumunun Güvenli Tüketilmesi

Keten tohumu genellikle güvenlidir. Bir yetişkine zarar vermek için yeterli olmayan ancak muhtemelen bir fetüse veya bebeğe zarar verebilecek bir miktar siyanür içerir. Bu nedenle hamile veya emziriyorsanız  tohumdan kaçının ve iki yaşın altındaki çocuklara vermeyin.

Bir çorba kaşığı tohum yaklaşık 5 ila 6 miligram siyanür içerir, ancak siyanürün insan vücudu için tehlikeli olması için en az 1.000 miligram miktarında olması gerekir.

Keten tohumu ile diğer önlemler alerjik reaksiyonlarla ilgilidir. Bazı insanlarda tohum alerjisi olabilir. Sizde de alerjik davranışlar görünüyorsa ya tüketmeyi bırakın ya da kullandığınız tohum dozunu azaltın.

Bazı insanlar ilk kez tohum tüketmeye başladığında şişkinlik ve şişkinlik yaşayabilirler. Öyleyse, küçük miktarlarla başlayın ve yavaş yavaş kullanımı arttırın.

Kaynak

Kategori
Keten Tohumu
Başlık
Keten Tohumu
Açıklama
Keten Tohumu Basit Bir Tohumdur Ama Pek Çok Faydası Bulunmaktadır. Keten Tohumundan Üretilen Yağ Binlerce Yıldır Tıbbi Tedavilerde Kullanılmaktadır.
Yazar
Yayıncı Adı
Sağlık Magazin
Yayıncı Logosu

Aktüel Sağlık

Leave a Comment