Kadınlarda Kronik Kabızlık

Kronik kabızlık, kolit ve kolon kanseri; doğal gıdaları tüketen kadınlarda nadir görülen hastalıklardır. Günümüzde ise kadınlarda kronik kabızlık ciddi bir tehdittir. Çünkü çok fazla rafine yiyecek tüketiyoruz.

Kronik Kabızlık Nedir?

Birçok insan günlük bağırsak hareketine ihtiyaç duyar. Ancak bağırsak hareketlerinin bireysel paterni günde üç kez ila haftada üç kez değişebilir. Bir kişinin kuru dışkılaması 3 gün ve fazlasıyla sürüyorsa bu kabızlık nedeniyle atık maddeler bağırsakların içinde durur ve zehirli toksinler sisteme siner. Kronik bağırsak sorunlarının temel nedeni de bu durumdur.

Sindirim sisteminin zehirlenmesi dışında, kabızlık; hemoroit, varis ve şişkin ayak bileklerine de sebep olabilir. Öte yandan; baş ağrısı, soğuk algınlığı, nezle, iştahsızlık, soluk cilt, ağız kokusu veya karın şişliği de kabızlıktan kaynaklanan semptomlar arasında sayılabilir.

kadinlarda-kronik-kabizlik

Kronik Kabızlık Neden Olur?

Çoğu kimse kabızlıktan muzdariptir. Çünkü çocukluktan itibaren müshil ve benzeri ürün kullanımlarıyla bağırsaklar kısmen bağımlı hale gelmiştir. Kabızlığı tetikleyen diğer nedenler ise; kontrolsüz diyet, yeterli sıvı tüketilmemesi, gebelik, obezite ya da hareketsizlik olarak sıralanabilir. Gerginlik, kaygı, korku ve sürekli acele gibi sinirsel faktörler de kabızlığa neden olabilir.

Kronik Kabızlıktan Nasıl Kurtulunur?

Kronik kabızlığın üstesinden gelmek için; günde sekiz bardak ya da fazlası su içilmeli; kuru erik, tahıl, salata, çiğ ya da hafif pişmiş yeşil sebzeler ve taze meyveler gibi besinler tüketilmelidir. Kabızlığa neden olabilecek tüm şekerli ve tatlı gıdalardan, beyaz un kullanılan yiyeceklerden, işlenmiş ve aşırı rafine edilmiş gıdalardan kaçının. Yürüyüş ya da koşu ile veya karın egzersizleriyle karın kaslarınızı geliştirin. Ayrıca uyku düzeninize dikkat etmeniz önerilmektedir.

Normal bağırsak eylemlerini düzeltmek birkaç hafta sürebilir, ancak çabaya değer. Kronik kabızlığın üstesinden gelmek birçok sağlık sorununuzu da ortadan kaldırabilir.

Kaynak

Kategori
Kadınlarda Kronik Kabızlık
Başlık
Kadınlarda Kronik Kabızlık
Açıklama
Kronik Kabızlık Nedir, Neden Olur ve Krinik Kabızlıktan Nasıl Kurtulunur? Özellikle Kadınları Olumsuz Etkileyen Kronik Kabızlıkla İlgili Yazımıza Göz Atın.
Yazar
Yayıncı Adı
Sağlık Magazin
Yayıncı Logosu

Aktüel Sağlık

Leave a Comment