Gebelik Dönemini Destekleyen Etkili Egzersizler

Gebelik Dönemini Destekleyen Etkili Egzersizler

Gebelik Dönemini Destekleyen Etkili Egzersizler

Hamile kalmak kadınların fiziksel olarak formda olmamaları için bir neden olmamalıdır. Aslında, hamile kadınların gebelik dönemini fiziksel olarak formda geçirebilir, böylece kendileriyle ilişkili çeşitli sorunlarla rahatça başa çıkabilirler. Egzersiz yapmak daha iyi uyumalarına, kas güçlerini ve dayanıklılıklarını artırmalarına ve daha az hamilelik sorunları yaşamalarına yardımcı olabilir.

Egzersiz yapmayı planlayan hamile kadınlar önce doktorlarına danışmalıdır. Doktorlar, kendileri için en uygun egzersiz programını seçmelerine yardımcı olabilir. Herhangi bir rahatsızlığı önlemek için düşük seviyeli bir egzersiz programı seçmelidirler.

Gebelik Dönemini Hangi Egzersizlerle Değerlendirebilirsiniz?

Gebelik döneminde, kadınların çok fazla yorgunluk, nefes alma problemleri ve ağrıya neden olabilecek bir egzersiz programı seçmeleri önerilmez. Yaralanma riskini artırabilecek fiziksel aktivitelerden de kaçınılmalıdır. Hava durumuna bağlı olarak, çok fazla ısı yaşamasını önlemek için akşamları veya sabah erkenden egzersiz yapmalıdırlar.

Yürüyüş hamile kadınlar için en güvenli egzersizlerden biridir. Tüm hamilelik süresi boyunca yapılabilir. Yürüme, enerji seviyelerini ve kas gücünü geliştirmeye yardımcı olabilir. Düzenli yürüyüş ayrıca anne adaylarının kolayca uyumasına yardımcı olur.

Hamile kadınlar için uygun olan bir başka egzersiz yoga, boyun rotasyonu ve uyluk kayması gibi germe egzersizidir. Germe egzersizleri kasın esnek tutulmasında etkilidir. Ayrıca çoğu hamile kadının yaşadığı baskıyı ve stresi hafifletmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, yoga yapan hamile kadınlar, vücuttaki kan dolaşımını etkileyebileceğinden, aşırı gerilmekten ve sırtlarında düz uzanmaktan kaçınmalıdır.

Yüzme, en çok tavsiye edilen doğum öncesi egzersizdir. Bu kalp hızını iyileştirdiği için kardiyovasküler sağlık için iyidir. Eklemleri strese sokmadan vücudu da tonlar.

Kegel egzersizinin ana yararı, hamile kadınların kaslarını güçlendirme ve tonlama yeteneğidir. Tonlu kaslar hemoroid ve mesane sızıntılarını en aza indirmeye yardımcı olur. Kegel egzersizi ayrıca pelvik tabandaki kasları güçlendirir ve perineal iyileşmeyi teşvik eder. Yakında annelerin her gün bu egzersizin beş setini yapmaları önerilir.

Gebelik Dönemini Destekleyen Etkili Egzersizler

Gebelik dönemi için her türlü egzersiz geçerli olmadığından, sağlığına zararlı olabilecekleri belirlemek için yeterince sorumlu olmalıdırlar. Karın travması ve düşmesi de dahil olmak üzere çeşitli riskler taşıdığından hamile anneler kayaktan kaçınılmalıdır. Kaçınılması gereken bir başka egzersiz de ata binmek.

Egzersiz yaparken, hamile olanlar uygun egzersiz kıyafeti giydiklerinden emin olmalıdır. İyi destek verecek giysiler, spor sütyenleri ve ayakkabılar giymelidirler.

Uygun egzersiz kıyafeti giymek de yaralanmayı en aza indirir. Hamile olanlar asla bol su içmeyi ve derin nefes almayı unutmamalıdır. Kalp atış hızlarını izlemek de önemlidir. İç mekanda egzersiz yaparken, alanın iyi havalandırıldığından emin olmalıdırlar.

Doğum öncesi egzersizler bebeğin ve annenin sağlığı için faydalıdır. Bununla birlikte, faydalarından tam anlamıyla yararlanabilmek için güvenlik önlemlerine uyulması önemlidir.

Kaynak

Aktüel Sağlık

Leave a Comment