Evden Çıkma Yasağına Dayanıklı Besinler

evden-cikma-yasagina-dayanikli-besinler

Koronavirüs salgını sebebiye evden çıkma yasağına dayanıklı besinleri sizler için derlemiş bulunuyoruz.

Bozulmayan ya da uzun süre soğutulmadan güvenle tüketilebilecek gıdaları tercih etmeniz önerilir. Bu nedenle, raf ömrü uzun yiyeceklerin stoklanması zenginleştirici ve hatta hayat kurtarıcı olabilir.

Koronavirüs tehdidinin sürdüğü dönemde, bağışıklığı kuvvetlendirmek daha da önemlidir. Paketlenmiş, steril hava geçirmez ambalajlar sadece ürünün raf ömrünü uzatmakla kalmaz, aynı zamanda gıda kaynaklı hastalıkları da önler. 

Yüksek oranda işlenmiş gıdalar yemek; kolesterol, şeker ve vücut yağını artırabilir ve küresel pandemi sırasında çeşitli hastalık riskini artırabilir. Market alışverişi yapanların asgari düzeyde işlenmiş doğru yiyecek türünü seçmeleri önemlidir. Seçenekler şunlardır: meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, baklagiller ve dondurulmuş balık veya et.

Kalp sağlıklı yulaf

İşte kilerinizde uzun süre saklanabilecek bazı yiyeceklerin bir listesi:

Evden Çıkma Yasağına Uygun Gıdalar

Yulaf

Tam tahıllı yulaf, bağırsak sağlığınıza yardımcı olurken sizi vitamin ve minerallerle dolduran zengin bir lif kaynağıdır. Tam Tahıl Konseyine göre, raftan taze olarak alınan hava geçirmez kaplar, dört aya kadar bayat olmadan serin ve kuru bir yerde kalabilir. Bazı uzmanlara göre yulaf mikrodalgaya alınabilir ve püre haline getirilebilir. Yulaf tüketimi kalp sağlığını koruyabilir ve kolesterol seviyelerini azaltabilir.

Kinoa

Yulaf gibi, tam bir protein olarak bilinen kinoa, kilerinizde dört aya kadar yenilebilir. Glutensiz tam tahıl bileşeni protein, vitaminler ve lif ve demir gibi minerallerle doludur. Kinoa, pirincin yerini alır ve esmer pirinçten de biraz daha besleyicisidir.

Esmer Pirinç

Esmer pirinç de uzun raf ömrüne sahiptir. Henüz açılmamış hava geçirmez kaplar, çevresi oda sıcaklığında olduğu sürece, bir yıl boyunca kilerde saklanabilir. Açılmış kaplar veya esmer pirinç içeren ambalajlar altı ay boyunca bozulmadan devam edebilir. Esmer pirinç, sağlıklı bir lif ve antioksidan kaynağıdır.

Zeytinyağı

Zeytinyağı; kolesterol ve iltihapla mücadeleye yardımcı olur. Sızma zeytinyağı çeşitleri daha sağlıklıdır. Henüz açılmamış bir şişe oda sıcaklığında bir yıl dayanır. Şisesi ya da tenekesi açıldığında ise 6 aylık bir ömrü bulunmaktadır.

Hazır Çorbalar

Hazır çorbalar farklı çeşitlerde, teneke kutularda, paketlerde veya kartonlarda gelir. Çorbalar kendi başlarına bir yemektir. Ayrıca pişirilmesi kolay ve yemek lezzetli. 

Kaynak

Kategori
Evden Çıkma Yasağına Dayanıklı Besinler
Başlık
Evden Çıkma Yasağına Dayanıklı Besinler
Açıklama
Bozulmayan ya da uzun süre soğutulmadan güvenle tüketilebilecek gıdaları tercih etmeniz önerilir. Bu nedenle, raf ömrü uzun yiyeceklerin stoklanması zenginleştirici ve hatta hayat kurtarıcı olabilir.
Yazar
Yayıncı Adı
Sağlık Magazin
Yayıncı Logosu

Aktüel Sağlık

Leave a Comment