Diyabet Hastalığı Nedir?

diyabet-nedir

Diyabet hastalığı, Yunanca’da ‘ayaklanma’ anlamına gelen ‘diabenein’ kelimesinden gelmektedir. Diabenein, diyabet hastalarının sık sık idrara çıkmalarına atıfta bulunmaktadır.

Diyabet Mellitus veya diyabet, pankreasın metabolik bir hastalığıdır. Pankreas, göğüs kafesinin tam altında sağa doğru bulunur. Bu metabolik bozukluk nedeniyle, insülin üretilmez veya vücut tarafından dönüştürülmez. İnsülin yetersizliği veya yokluğu nedeniyle diyabet, Tip-1 diyabet olarak sınıflandırılır. Çok erken yaşlarda görülebilir. Bu nedenden dolayı genellikle çocuk diyabeti olarak bilinir. Tip-2 diyabet ise 46 yaş ve üzerinde ağırlıklı olarak görülür. Tip-2 diyabet, vücudun insülin kullanamaması ile ayırt edilir.

Diyabet Hastalığında İnsülinin Önemi

Sindirimden sonra, insülin hormonunun oynayacağı belirleyici bir rolü vardır. Normalde karbonhidrat metabolizması olarak bilinen bir süreçte, karaciğer yavaş adımlarda glikoz üretir ve dolaşım sistemine salınır. Dolaşım sisteminizdeki glikoz seviyelerini, enerjiye dönüşmesi için hücrelere kanalize etmesine yardımcı olan ve onu düzenleyen düzenleyen insülindir. Bunun dışında, insülinin yerine getirmesi gereken başka görevleri vardır. İçinizdeki yağ birikimini, küçük damar kaslarını tonlamak dışında; dokular ve hücreler tarafından amino asit tüketimini düzenler.

Diyabet Hastalığı Risk Grubu

Aşırı yağlı yemekler tüketen ve düzensiz beslenme alışkanlıkları olanlar, aşırı alkol tüketimi olanlar ve sigara içenler şeker hastalığına yatkındır. Ailenizde diyabet hastalığı öyküsü varsa, şeker hastası olma ihtimaliniz bulunmaktadır. Kesin olarak kanıtlanmamış olmasına rağmen, tip 2 diyabet genlerden geçer.

diyabet-nedir

Diyabet Hastalığı Önlenebilir mi?

Diyabetin başlaması yeterli önlemler alınarak ertelenebilir. Diyabetin ortaya çıkışı, hastalığa yol açtığı söylenen çeşitli parametreleri analiz ederek önceden keşfedilebilir. Doğru beslenme, sıkı egzersiz ve disiplinli bir diyet kesinlikle tip 2 diyabetin başlamasını önlemeye / geciktirmeye yardımcı olur. Diyabet hastalığı potansiyeli teşhis edildikten sonra bile; diyabetsiz, basit bir hayat yaşayan milyonlarca insan var.

Kimler Diyabet Olma Riski Taşır?

Kimse hangi toplumun veya etnik grubun diyabet hastalığına yakalanma riski olduğunu bilmiyor. Kanada Calgary Üniversitesi’nden Dr. Santamaria, üniversite tarafından başlatılan bir araştırmaya başkanlık ediyor. Beyaz kan hücrelerinin neden langarhans adacıklarını yok ettiğini belirlemişti. Bu gerçekten Tip-2 diyabetin nedenlerini anlamada ileri bir adımdır.

Bununla birlikte; bazı araştırmacılar tip-2 diyabetin Afrika, Asya, İspanyol ve Hawai kökenli Amerikalılar arasında daha yaygın olduğunu yorumladılar. Ayrıca; Alaska halkının, diyabet hastalığı başlama riski Hispanik olmayanlardan iki kat daha fazladır. Öte yandan; Kuzey Avrupalılar, herhangi bir kökene sahip Amerikalıların aksine, tip 1 diyabet için tip 2 diyabetten daha yüksek risk altındadır.

Kaynak

Kategori
Diyabet Hastalığı Nedir?
Başlık
Diyabet Hastalığı Nedir?
Açıklama
Diyabet Hastalığı, Şeker Hastalığında İnsülinin Önemi, Diyabet Hastalığı Risk Grubu, Diyabet Hastalığının Önlenebilmesi ve Önemli Faktörler.
Yazar
Yayıncı Adı
Sağlık Magazin
Yayıncı Logosu

Aktüel Sağlık

Leave a Comment