COVID-19 Aşısının Başarı Garantisi Yok

Dünyanın yeni önde gelen uzmanlarından biri; COVID-19 aşısının başarılı bir şekilde geliştirilebileceğinin garantisi olmadığından ve insanların kendilerini yeni koronavirüslere adapte etmek zorunda kalabileceğinden bahsetti. Londra’daki Imperial College’da küresel sağlık profesörü ve COVID -19‘da Dünya Sağlık Örgütü elçisi David Nabarro, dünya genelinde etkilenen vakaların 2 milyonu aşmasıyla ilgili açıklama yaptı.

COVID-19-Asisinin-Basari-Garantisi-Yok

Gözlemci ile yapılan bir röportajda Nabarro; insanların vakalar artmaya devam ettikçe tehdide uyum sağlaması gerektiğini söyledi.

COVID-19 ile Nasıl Mücadele Edilir?

“Her virüse karşı güvenli ve etkili bir aşı geliştirmeniz gerekmez. Bazı virüsler aşı gelişimi söz konusu olduğunda çok, çok zordur – bu yüzden öngörülebilir gelecek için, sürekli bir tehdit olarak bu koronavirüsle yaşamamızı devam ettirmenin yollarını bulmamız gerekecek.

“Bu, COVID-19 belirtileri gösterenlerin ve onların temaslarının izole edilmesi anlamına geliyor. Yaşlı insanların koronavirüsten korunması gerekecek. Ayrıca, vakalarla başa çıkabilmek için hastane kapasitesi de sağlanmalıdır. Bu hepimiz için yeni normal olacak. ”

COVID-19 Aşısının Tarihi Belli Oldu mu?

Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü müdürü Anthony Fauci; geçtiğimiz günlerde COVID-19 aşısının kamusal kullanım için geliştirilmesi, test edilmesi ve onaylanması için 12 ila 18 ay sürebileceğini söyledi. Ancak yeni aşıların onaylanması genellikle yıllar alır. Uzmanlar, herhangi bir aşı için zaman çizelgesinin gerçekçi olmayacağını söyledi. Ancak mevcut durum göz önüne alındığında, COVID-19 aşısının daha erken hazır olabileceği belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü, şu anda dünya çapında 60’tan fazla aday aşı geliştirilmektedir ve birçoğu gönüllü insanlarla erken klinik çalışmalara girmiştir.

DSÖ’nden Maria Van Kerkhove; şu anda geliştirilmekte olan antikor testlerinin bağışıklığı tamamiyle sağlayıp sağlamadığı veya antikorlara sahip olanların artık COVID-19 tarafından tekrar enfekte olma riski olmadığını gösteren hiçbir kanıtın bulunmadığını da belirtmiştir.

Kaynak

Kategori
COVID-19 Aşısının Başarı Garantisi Yok
Başlık
COVID-19 Aşısının Başarı Garantisi Yok
Açıklama
Dünyanın yeni önde gelen uzmanlarından biri; COVID-19 aşının başarılı bir şekilde geliştirilebileceğinin garantisi olmadığından ve insanların kendilerini yeni koronavirüslere adapte etmek zorunda kalabileceğinden bahsetti. Londra'daki Imperial College'da küresel sağlık profesörü ve COVID -19'da Dünya Sağlık Örgütü elçisi David Nabarro, dünya genelinde etkilenen vakaların 2 milyonu aşmasıyla ilgili açıklama yaptı.
Yazar
Yayıncı Adı
Sağlık Magazin
Yayıncı Logosu

Aktüel Sağlık

Leave a Comment