Çalışan Kadınlar İçin Basit ve Kolay 6 Günlük Cilt Bakımı Uygulamaları

cilt-bakim-uygulamalari

Her sabah, çalışan kadınlar için bir meydan okuma! Kahvaltı hazırlamak ve modunuza uygun kıyafeti bulabilmek için evin içinde dört dönmek, servisi kaçırmamak için acele ama bir o kadar dikkatli koşmak ve çok daha fazlası! Peki, cilt bakım uygulamalarınızı ne zamana sıkıştırıyorsunuz? Atlıyor olabilirsiniz… Özellikle cilt bakımınız söz konusu olduğunda, çok dikkatli olmalısınız. Cilt bakımı eksikliği; erken yaşlanma, akne ve diğer olumsuz etkilere neden olabilir.

Çalışan kadınlara özel; kolay ve etkili bir cilt bakımı rutini sağlamak için basitçe uygulayabileceğiniz ipuçlarını listeledik:

cilt-bakim-uygulamalari

Güne Başlangıç İçin Cilt Bakımı

 • Her sabah yüzünüzü yıkayın. Yumuşak bir temizleyici ile kullanın.

Öncelikle, olumsuz etkileri önlemek için günlük yüz temizleyicinizi kullanmadan önce cilt tipinizi öğrenin. Kuru bir cildiniz varsa, köpürmeyen bir yüz temizleyici kullanın. Yağlı ciltler için yumuşak köpüklü bir yüz kullanmalısınız. Akneye duyarlı hassas ciltlerde, akne ile savaşan bir temizleyici seçmelisiniz.

 • Tonik kullanın.

Tüm yüz temizleyicileri yağ ve kir kalıntılarını dikkatlice temizlemez. Bu yüzden tonik kullanmak en iyisidir. Pamuklu bir bez yardımıyla cildinize bir kez uygulayın ve yüz yıkama ile kalan kiri ve kalıntıdan arındığınızı göreceksiniz. Tonik kullanımınızla; gözenekleriniz küçülür, bu da sivilce ve sivilce oluşumunu önler. Unutmayın, daima alkolsüz bir tonik kullanın.

 • Nemlendiriciyi ihmal etmeyin.

Tüm cilt tipleri nemlendirmeye ihtiyaç duyar. Ayrıca, sabah veya gün boyunca dışarı çıkmanız gerekiyorsa, güneş kremi uygulamayı unutmayın. Çalışan kadınlar için; güneş koruması, nemlendirme ve aynı zamanda temel olarak kullanılan çok amaçlı bir ürün seçin.

 • Yanınızda daima yüz mendilleri veya yüz temizleme spreyleri getirin.

Yağlı, kuru veya karma cildiniz olsun, herkesin yağ ve terlerle uğraşması gerekir. İşinizin güneş altında çok fazla zaman geçirmenizi gerektirmesi durumunda; çantanıza her zaman bir şişe güneş kremi bulunmasını tavsiye ederiz.

Bütün gün çalıştıktan sonra eve döndüğünüzde, kendinizi kötü hissedebilir ve acayip görünebilirsiniz. Terli, yağlı ve yorgun bir yüzü hayal edin… Çok iyi bir manzara değil, değil mi? Yüzünüzü yüz temizleyici ile yıkayın ve ardından tonik kullanın. Ayrıca, anında tazelenmek için biraz gül suyu da püskürtebilirsiniz.

kolay-basit-cilt-bakim-uygulamalariGece İçin Cilt Bakımı

 • Uyumadan yarım saat önce yüzünüzü hafif bir temizleyici ile yıkayın ya da yüzünüzü bebek mendilleriyle silebilirsiniz.
 • Gece kreminize dalın ve yüzünüze hafifçe masaj yapın. Ayrıca iyi ve yumuşak bir göz kremi de kullanabilirsiniz. En iyi gece kremi, antioksidanlar ve diğer yaşlanma karşıtı maddeler açısından zengin olanıdır.
 • En önemlisi, tam ve harika bir gece uykusu alın. Bunun nedeni, hücre onarımımızın uyku sırasında gerçekleşmesidir.

Çalışan Kadınlar İçin Cildi Parlak ve Sağlıklı Tutmanın İpuçları

 • Yaşlandıkça, cildimiz sürekli kendini yeniliyor ve ölü cilt hücrelerini döküyor. Eksfoliasyon, daha parlak bir cilt tonu elde etmemize yardımcı olabilir. Her gün peeling yapmak gerekli değildir. Ancak bunu haftada en az iki kez yapmak önemlidir. Eksfoliye edip, tonik ve nemlendirici kullanın.
 • Kahvaltınızı veya öğle yemeğinizi hazırlarken yüz maskenizi hazırlayıp uygulayabilirsiniz. Yani, yüz maskeniz varken bazı ev işleri yapabilirsiniz.

Cilt Sağlığınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

 • Güne başlamak için bir detoks olarak ılık su ve limon suyu tüketiniz.
 • Abur cuburlardan kaçının. Bunun yerine taze, organik meyveler ve yeşil, yapraklı sebzeler tüketin.
 • Günde 6-8 bardak su içiniz.
 • Uykunuza dikkat edin. Hiçbir şey uyku sağlığının yerine geçmez.
 • Yüz maskeniz için doğal malzemeler kullanın. Örneğin avokadoyu deneyebilirsiniz.
 • Özellikle klimalı bir odada çalışıyorsanız, çantanızda bir nemlendirici ve dudak kremi bulundurun.

Daha fazla cilt bakımı ipucu biliyor musunuz? Paylaşmaktan çekinmeyin.

Kaynak

Aktüel Sağlık

Leave a Comment