Bipolar Bozukluk Çeşitleri

bipolar-bozukluk-cesitleri-

Birkaç farklı bipolar bozukluk çeşitleri bulunmaktadır. Bir kişinin hangi tür bipolar bozukluğa sahip olduğunu teşhis etmek, belirli ruh hallerinin mevcut olup olmamasına bağlıdır.

Bipolar Bozukluk Çeşitleri ve Farkları

Bipolar I

Manik atakların varlığı ile karakterizedir. Bu bölümlerden bir veya daha fazlasına sahip olan bir kişiye Bipolar I teşhisi konur. Bazıları büyük bir depresif atak geçirmeyebilir.

Bipolar II

Majör depresif atak ve hipomani kombinasyonu ile karakterizedir. Genellikle tam gelişmiş manik atak yoktur.

Siklotimi

Bir kişinin ruh halindeki kronik dalgalanma ile karakterizedir. Kişinin ruh halleri iki uç arasında sürekli dalgalandığında teşhis edilir: hipomani ve depresyon. Bununla birlikte, kişinin ruh halleri mani veya majör depresif ataklar için kriterleri tam olarak karşılamaz.

Aksi takdirde Belirtilmeyen Bipolar Bozukluk (NOS)

Semptomlar; Bipolar I, Bipolar II veya Siklotimi kriterlerini tam olarak karşılamadığında, ancak aynı semptomlardan bazılarına sahip olduğunda teşhis edilir.

bipolar-bozukluk-cesitleri-

Bipolar Bozukluk Belirtileri

Bipolar bozuklukta sık görülen birçok farklı semptom vardır, bunlar arasında:

    • Kişinin ruh hali hızlı ve sürekli değişecektir. Bazı hastalar daha az değişkenlikle daha uzun süreler aynı ruh halinde bulunabilir.
    • Sanrılar ve sabit, yanlış inançlar doğrultusunda örneğin; kişi kendisinin çok daha önemli olduğunu veya haksız yere zulüm gördüğünü düşünebilir.
    • Koku, tat ya da ses sanrıları görülebilir.
    • Hareket edememe ya da konuşma yetersizliği görülebilir.
    • Ekopraksi (kişinin sürekli olarak başka bir kişinin hareketlerini taklit etmesi) görülebilir.

Bipolar Bozukluk Çeşitleri Teşhis ve Tedavi

Neyse ki, bipolar bozukluk çeşitleri ilaç ve psikoterapi kombinasyonu ile başarıyla tedavi edilebilir. Tabii ki, kişinin hastalığını aktif olarak değerlendirmesi için hastalığı anlamaları önemlidir.

Kaynak

Kategori
Bipolar Bozukluk Çeşitleri
Başlık
Bipolar Bozukluk Çeşitleri
Açıklama
Birkaç farklı bipolar bozukluk çeşitleri bulunmaktadır. Kişinin hangi bipolar bozukluğa sahip olduğunu teşhis etmek için belirli ruh halleri incelenir.
Yazar
Yayıncı Adı
Sağlık Magazin
Yayıncı Logosu

Aktüel Sağlık

Leave a Comment