Antioksidanlar Nelere Faydalıdır?

antioksidanlarin-faydalari

Antioksidanlar Nelerdir?

Antioksidanlar esas olarak sebze, meyve, fındık ve baharatlarda bulunan ve hücresel seviyelerde oluşan oksidasyonu önlemeye veya azaltmaya yardımcı olan doğal maddelerdir. Bunu, yalnız bırakılırsa hücreleri okside edebilen “diyabet, eklem hastalıkları, ateroskleroz, kanser, demans ve dejeneratif göz hastalıkları gibi kronik hastalıklara yol açabilen” serbest radikalleri “kaldırarak yaparlar. Bu zararlı kimyasallar yaşlanma sürecini de hızlandırır.

Serbest Radikaller Nelerdir?

Serbest radikaller, bir atomun dış kabuğunda eşlenmemiş elektronu olan atomlar veya moleküllerdir. Kimyasal olarak kararsız oldukları için oldukça reaktiftirler ve vücuttaki hücrelere zarar verebilirler. Bazı araştırmacılar, yaşlanmanın hücrelerin zamanla serbest radikal hasarı biriktirdiği için olduğuna inanmaktadır.

Vücuttaki aşırı serbest radikallere katkıda bulunan ana faktörler, yanlış yiyecek, stres, kirleticiler, sigara içmek, ultraviyole ışığa maruz kalma ve zararlı bakterilerdir.

Bazı reçeteli ilaçların ve kemoterapinin alımı da vücutta serbest radikal oluşumuyla bağlantılıdır.

Serbest radikalleri yüksek olan yiyecekler arasında yağda pişirilmiş etler ve işlenmiş etleri sayabiliriz.

Kan şekerinin yükselmesine neden olan çok şekerli yiyecekler yemek de vücuttaki bu zararlı kimyasalın artmasına neden olabilir.

Antioksidanlar Kronik Hastalıkları ve Yaşlanmayı Nasıl Önler?

Antioksidanlar vücuttaki vücut dokularına zarar vermekten sorumlu serbest radikalleri nötralize ederek ve çıkararak yaşlanmayı önler. Bunu yaparken, kronik hastalıkların ve ayrıca yaşlanma sürecinin etkisini önlemeye veya yavaşlatmaya yardımcı olurlar.

antioksidanlarin-faydalari

Tüm Antioksidanlar Aynı mıdır?

Antioksidanların vücuttaki kimyasal rolü oldukça benzer olsa da, bazı antioksidanların vücudun belirli bölgelerine ek faydalar sağladığı bilinmektedir. Örneğin: flavonoidler kalbi korur; beta karoten gözleri korur; likopen, secde bezine fayda sağlar; ve proantosiyanidin idrar yolu sağlığına katkıda bulunur.

Bazı antioksidanların eylemlerinde diğerlerinden daha güçlü olduğu da iyi bilinmektedir. Örneğin, gıda astaksantin E vitaminden 500 kat daha güçlü olarak bilinir.

Antioksidan Kaynakları Nelerdir?

Antioksidanlar için gıda kaynakları aşağıdaki gibidir:

a) Sebzeler havuç, domates, brokoli, ıspanak, lahana, enginar, tatlı patates, pancar ve kişniş.

b) Meyveler Üzüm, kızılcık, mürver, elma, karpuz ve narenciye.

c) Kuruyemiş ve Tohumlar ceviz, ceviz, fıstık, barbunya ve keten tohumu.

d) İçecekler kırmızı şarap, yeşil çay, kakao.

e) Baharatlarkaranfil, zerdeçal, tarçın, kekik, fesleğen ve zencefil.

Yukarıda listelenen yiyecekler kapsamlı değildir, ancak antioksidanlar açısından zengin olan en popüler besinlerdir.

antioksidanlarin-faydalari-nelerdir

Antioksidan Takviyeleri

A, C ve E vitaminleri iyi bilinen antioksidanlar arasında yer alırken, eser elementler selenyum, çinko ve bakır vücuttaki anti-oksitleyici sistemi desteklediği bilinmektedir.

Sağlık yararları için popüler olan diğer antioksidanlar şunları içerir:

a) Kurkumin – kanser, Alzheimer, kalp hastalıkları ve artrite karşı koruma.

b) CoQ10 – kalp problemleri, Parkinson Hastalığı, hipertansiyon ve kronik yorgunluk sendromu olanlara yardımcı olur.

c) Glutatyon – vücudun enzimler üretmesine, detoksifikasyonuna, yağların sindirilmesine ve kanser hücrelerinin tahrip olmasına yardımcı olur.

d) Lutein ve Zeaksantin – katarakt ve makula dejenerasyonunu önler.

e) Quecetin– kalbi destekler, kronik yorgunluk sendromu ve artrit ile savaşır.

f) Astaxanthin– kanser, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların kronik etkisini azaltır.

Antioksidan Takviyeleri Gerekli midir?

Antioksidanlarınızı doğal kaynaklardan almak, takviyelerden alamayacağınız meyveler, sebzeler, fındık ve baharatlardan alabileceğiniz karmaşık bitkisel besin karışımından dolayı daha iyidir. Bununla birlikte, bu sağlığın doğal kaynaklardan beslenmesini sağlamak bir problemse veya belirli sağlık problemlerini yönetmek için spesifik antioksidanlara ihtiyaç duyulursa, takviyeler hala çok yardımcı olabilir.

Umarım bu makale size antioksidanlar ve kronik hastalıkların ve iyileşmenin önlenmesinde oynadıkları rol hakkında iyi bir genel bakış sunmuştur.

Kaynak

Aktüel Sağlık

Leave a Comment