Akciğer Sağlığı Nasıl Korunur?

akciger-sagligi

Akciğer Sağlığı Nasıl Korunur?” diye merak ediyorsanız bu yazı tam size göre! Unutulmamalıdır ki; ciğerlerinizin sağlığı, ne kadar yaşayacağınızı belirleyen birincil faktörlerden biridir. Akciğerlerinizi korumak ve onları iyi çalışır durumda tutmak için bazı ipuçları ve akciğer sağlığı ile ilgili bilgileri edinebilirsiniz.

Akciğerinizle İlgili Bilgiler

Normal akciğerler yaklaşık 5 litre hava tutar. Bu rakam yaş, boy, yaş, cinsiyet, ağırlık ve fiziksel aktivite derecesine göre değişebilir. Kadınlar, erkeklerden % 20-25 daha düşük akciğer kapasitesine sahip olma eğilimindedir. Akciğerlerinizin verimliliğini artırmanın ve yaşlandıkça iyi akciğer sağlığını korumanın birçok yolu vardır.  (Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.)

akciger-sagligi-nasil-korunur

Akciğer Sağlığını Korumanın Yolları

Egzersiz, ciğerlerinizin sağlığında önemli bir rol oynar. Solunum sisteminizi sağlıklı tutmak için gerekli bir bileşendir. Hemen hemen herkes belirli egzersizler yaparak akciğer kapasitelerini artırabilir. Kalp atış hızınızı hızlandıran ve solunum hızınızı artıran egzersizlere odaklanın.

Bilmeniz gereken iyi akciğer gerçeklerinden bir diğeri; akciğerleriniz için egzersizde pahalı ekipmanlara ihtiyacınız olmadığıdır. Dudak bükme gibi basit bir nefes egzersizi oldukça etkili olabilir. Burun içinden nefes alın, karın kaslarını dışa doğru hareket ettirin, böylece diyafram alçalır ve akciğerler hava ile dolar. Sonra dudaklar bükülerek ağızdan, tıslama sesi çıkararak nefes verin.

akciger-sagligiNefesinizi tutmak ve öksürmek diğer basit nefes alma teknikleridir. Nefesi beş ila 10 saniye tutarak derin ve yavaş nefes almaktır. Sonrasında hafifçe öksürerek nefes verin.

İyi bir diyet ve takviyeler de yardımcı olabilir. Antioksidan bakımından zengin diyetler, akciğer fonksiyonlarını iyileştirebilir ve sigaradan kaynaklanan akciğer hasarına karşı biraz koruma sağlayabilir. Antioksidan bakımından zengin gıdalar arasında mango, havuç, biber, kavun, tatlı patates, kayısı, kepekli tahıllar, fındık, bitkisel yağlar ve buğday tohumu bulunur.

Vücudunuzun size ne anlatmaya çalıştığını da dinlemek önemlidir. Nefes almada zorluk, nefes darlığı veya kronik öksürük yaşıyorsanız, vücudunuz size müdahale etmeniz ve biraz akciğer onarımı yapmanız gerektiğini söylemeye çalışıyor.

Akciğerlerinizi temizleyecek ve bu hoş olmayan semptomlardan kurtulacak birçok yol bulunuyor. En iyi yol, doktorunuzdan randevu almaktır.

Öte yandan yukarıda bahsettiğimiz uygulamaları da alışkanlık haline getirmenizi öneriyoruz. Sadece temiz temiz havadan büyük bir nefesini alarak kendinizi ne kadar harika hissedeceğinize şaşıracaksınız.

Kaynak

Aktüel Sağlık

Leave a Comment